Få styr på forretningsmodel, kunder og økonomi
Skab sammenhæng mellem idé, marked og tal – og byg virksomheden på et solidt grundlag.
Indhold er hentet
Indhold er hentet
Flere undersøgelser fra førende erhvervsorganisationer viser, at manglen på kvalificeret arbejdskraft er en af de største udfordringer i Nordjylland – både for erhvervsudviklingen generelt og for den enkelte virksomhed. Derfor skal vi igangsætte koordinerede initiativer på flere fronter samtidig.
Indhold er hentet
Regeringen, regionerne og kommunerne har ansvar for at igangsætte tiltag og skabe det grundlag, der skal styrke udbuddet af kvalificeret arbejdskraft. Herunder incitamenter for at flere ledige kommer i job, at flere seniorer bliver i job, at flere nyuddannede kommer hurtigere ind på arbejdsmarkedet, at der bliver uddannet flere faglærte, og at vi tiltrækker mere udenlandsk arbejdskraft.
Men i den enkelte virksomhed, der hungrer efter kvalificerede hænder og hoveder, er det nødvendigt, at man gør meget selv. Virksomheder kan ikke vente på nye regeringsbeslutninger eller større reformer af arbejdsmarkedet. Når ordrebøgerne bugner men medarbejderne mangler, er det svært at imødekomme efterspørgslen og dermed realisere omsætningspotentialet, hvis ikke der tænkes i nye og alternative løsninger.